2012

13 stycznia Zarząd Towarzystwa spotkał się z Marianną Nowicką, inaugurując cykl „Błonie mojej młodości”. Pani Marianna, której gratulujemy doskonałej pamięci, opowiadała o przedwojennym Błoniu, prowadząc nas uliczkami i przypominając ludzi, domy, zdarzenia z tamtych lat.

spotk_b.nowicka_i_12_v1 spotk_b.nowicka_i_12_v2
spotk_b.nowicka_i_12_v4 spotk_b.nowicka_i_12_v3

19 stycznia, w dniu jubileuszu 90 urodzin Heleny Dyngler pospieszyliśmy do jubilatki z życzeniami. Pani Helena urodziła się i przeżyła młode lata w Warszawie, skąd po upadku powstania warszawskiego wyemigrowała i osiadła w naszym mieście. Mieszka tu do dziś.

22 stycznia, w 149 rocznicę powstania styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej na grobie powstańca Andrzeja Wesołowskiego jego rodzina, burmistrz Zenon Reszka, delegacje Towarzystwa oraz Błońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i osoby prywatne złożyli kwiaty. Z cmentarza przeszliśmy do Poniatówki, gdzie Jerzy Oziemski przypomniał wymienionych wyżej powstańców oraz niektóre wydarzenia tamtych tragicznych dni, m.in. bitwę pod Budą Zaborowską (Zaborowem Leśnym) stoczoną 14 kwietnia 1863. Byli z nami również potomkowie Andrzeja Wesołowskiego, którzy specjalnie na tę uroczystość przyjechali do Błonia. Zaś później chór Śpiewający Senior przy Centrum Kultury, pod batutą Jana Sobieskiego, uświetnił swym występem uroczystość, wykonując wiązankę pieśni i kolęd powstańczych.

roczn_powst_sty_i_12_v1 roczn_powst_sty_i_12_v2
roczn_powst_sty_i_12_v3 roczn_powst_sty_i_12_v4

9 lutego spotkaliśmy się z chórem Śpiewający Senior przy Centrum Kultury, by w karnawałowym nastroju porozmawiać i pośpiewać, smakując pączki, z herbatą, lampką wina.

28 lutego odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze. Zarząd złożył sprawozdanie za rok 2011, a następnie poddał pod głosowanie wniosek o przyznanie honorowego członkostwa Sewerynowi Chruścińskiemu. Wniosek zyskał jednomyślną akceptację. W drugiej części spotkania odbył się wieczór autorski Henryka Makowskiego, autora dziesięciu zbiorów wierszy i prozy poetyckiej. Najnowszy tomik wierszy, Płowieją słowa, ukazał się nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Błoniu. Życiorys poety przedstawił Jerzy Oziemski.

walne_ii_12_v1 walne_ii_12_v2
spotk_makowski_ii_12_v2 spotk_makowski_ii_12_v1

29 lutego. Podczas spotkania zorganizowanego w pierwszą rocznicę objęcia przez Bibliotekę Pedagogiczną nowego lokalu w Centrum Kultury otwarto wystawę dwóch cykli linorytów lubelskiego artysty Zbigniewa Jóźwika „Portrety pisarzy i poetów” oraz „Madonny”, przygotowaną przez Bibliotekę wspólnie z Towarzystwem.

13 marca, spotkanie z Sewerynem Chruścińskim, któremu wręczono dyplom członka honorowego Towarzystwa. Następnie nasz gość barwnie opowiadał o Błoniu swojej młodości, wywołując wspomnienia, dopowiedzenia innych.

 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18 marca na zaproszenie dyr. Seweryna Chruścińskiego wraz z Błońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zwiedzaliśmy Dom Pomocy Społecznej w Bramkach.

12 kwietnia po raz czwarty spotkali się byli pracownicy Mery na wieczorze wspomnień.

spotk_MB_12-04-12

7 maja na zaproszenie Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinos uczestniczyliśmy w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Ludowej.

12 maja, udział w uroczystej Sesji Rady Miejskiej zorganizowanej dla uczczenia 30 rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

16 maja w wieku 87 zmarła lat Helena Kosińska-Koszewska. Była jednym z członków założycielem naszego Towarzystwa. Przez osiem kadencji wchodziła w skład kolejnych zarządów, pełniąc w nich funkcję skarbnika. Za działalność społeczną w Towarzystwie została uhonorowana członkostwem honorowym.

22 maja w ramach cyklu wieczorów „Błonie mojej młodości” odbyło się w Poniatówce kameralne spotkanie z Zygmuntem Karlickim. Nasz gość, obywatel honorowy Błonia, to nie tylko doskonały trener i działacz sportowy, wychowawca młodzieży, ale również urodzony gawędziarz, o czym przekonali się uczestnicy spotkania.

11 czerwca uczestniczyliśmy w Kopernikaliach w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

9 czerwca w ramach Dni Błonia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej zaprosiło na wystawę zdjęć Włodzimierza Puchalskiego „Przyroda ziemi błońskiej”. Pan Włodzimierz robi zdjęcia od lat, łącząc talent fotografa z zamiłowaniem ekologa. Za temat swych zdjęć obiera najczęściej przyrodę, a samo fotografowanie uznaje za najlepszą formę spędzania wolnego czasu.

puchalski_vi_12_v1 puchalski_vi_12_v2

15 czerwca na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej wzięliśmy udział w finale X Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Wydajemy własną książkę”.

16 czerwca zorganizowaliśmy wycieczkę do Pilaszkowa i Bramek. Pilaszków to dziś Muzeum Dworu Polskiego, Muzeum Pojazdów Konnych, zabytkowy park, cmentarz Żołnierzy Września oraz Dom Opiekuńczo-Leczniczy.

013_pilaszkow_vi_12 021_pilaszkow_vi_12 056_pilaszkow_vi_12
082_bramki_vi_12 120_bramki_vi_12 141_bramki_vi_12

21 czerwca zwiedzaliśmy Milanówek. Po wysłuchaniu krótkiego rysu historycznego miasta-ogrodu i historii kościoła św. Jadwigi Śląskiej, wędrowaliśmy z przewodniczką Anną Jaworską-Jasiewicz uliczkami, oglądając wille wielu sławnych mieszkańców, słuchając historii i anegdot. Spacer zakończył słodki poczęstunek w gościnnym ogrodzie Danuty i Zbigniewa Kijewskich.

24 czerwca, zaproszeni przez Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie, uczestniczyliśmy w Rajdzie „Od chaty do chaty”. Należało się stawić punktualnie o godzinie dziewiątej na parkingu w Granicy, by wraz z przewodnikiem wędrować przez Puszczę do Zamczyska (miejsce dawnych osadników), a po powrocie do Chaty – szukać kwiatu paproci. Znalazła go Elżbieta Tryniszewska, zasmucając liczną grupę szukających.

25 czerwca odbyło się w Poniatówce ogłoszenie wyników konkursu „Błońskie drzewa” i rozdanie nagród (książki i gry), które otrzymali: Tomasz Acher, Maria Bezpałko, Klaudia Kacprzak, Anna Kalina-Gagnelid, Kamil Rozenek, Paulina Sabała oraz klasa IV Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka (praca zbiorowa).

28 czerwca, kameralne spotkanie u Barbary i Włodzimierza Bieńkowskich, w domowej galerii malarstwa. Imponująca ekspozycja obrazów olejnych artystki: kwiaty, kwiaty, kwiaty…

13 sierpnia, kameralne spotkanie w Poniatówce z Barbarą Sobczykową, prawnuczką Jana Kamosińskiego, nauczyciela, który wychował niejedno pokolenie uczniów.

040_wnuczka_komosinski_viii_12 042_wnuczka_komosinski_viii_12

18 sierpnia wraz z Błońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku bawiliśmy na wyjeździe rekreacyjnym w Gościńcu „Julinek” w Puszczy Kampinoskiej.

24 sierpnia dziesięciodniowa autokarowa wycieczka do Włoch.

capri_viii-12_v1 capri_viii-12_v2

25 sierpnia uczestniczyliśmy w obchodach 95-lecia klubu Błonianka.

23 września, uroczystość posadzenie przy kościele św. Trójcy dębu pamięci por. Jerzego Michała Szonerta, ze znanej błońskiej rodziny.

16 października Włodzimierz Puchalski i Bogusław Ziółkowski opowiedzieli, „Co warto wiedzieć o błońskiej oczyszczalni ścieków”. Był wykład i prezentacja multimedialna. Zbiory Towarzystwa wzbogaciły się również o nietypowy eksponat. Jest nim fragment drewnianej rury wodociągowej wykopany w sąsiedztwie ul. Targowej w czasie prowadzonych tam prac ziemnych.

oczyszczalnia_x-12_v1 oczyszczalnia_x-12_v2

27 października. W Centrum Kultury spotkało się czterdzieści osób (a może trochę więcej) – dziesięcioro z nich to maturzyści ’64. Ale też przyszły ich dwie nauczycielki: Maria Chojnacka (historia) i Krystyna Marszałek (matematyka), a także przyjaciele i krewni. Przyszli obejrzeć prace Marii Bezpałko i Danuty Kowalskiej oraz posłuchać wierszy Wandy Kamińskiej.

d_kowalska_x-12_v1 d.kowalska_x-12_v2
m.bezpalko_x-12_v1 m.bezpalko_x-12_v2

13 listopada w Poniatówce miał miejsce finał konkursu Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach. Decyzją komisji konkursowej tegorocznymi laureatami zostali: Teresa i Alfred Flisek, Renata Gąsińska, Jadwiga Gręda, Irena i Tadeusz Kacprzakowie, Irmina i Bogdan Wiśniewscy, Wanda Zwierzchowska.

kwiaty_blonie_xi-12_v1 kwiaty_blonie_xi-12_v2
kompoz_m.bezpalko_v2 kompoz_m.bezpalko_v1

8 grudnia. Takich zapachów, takiego aromatu jeszcze w Poniatówce nie było! W starym dworku zapachniało czekoladą i cukierniczymi wonnościami, a sprawił to ekscytujący słodki wieczór, który prowadziła Dorota Jaworska w asyście Niny Jezierskiej i z udziałem kilkudziesięciu czekoladowych łasuchów i łasuszków płci obojga. Wielu uczestników tego słodkiego szaleństwa wychodziło z Poniatówki z głębokim przekonaniem, że czekolada sprawia, iż humor się poprawia, a ubrania się kurczą!

czekolada_xii-12_v1 czekolada_xii-12_v2
czekolada_xii-12_v3 czekolada_xii-12_v4

14 grudnia uczestniczyliśmy w obchodach jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza.

50-lecie_szkoly_xii-12_v1 50-lecie_szkoly_xii-12_v2
50-lecie_szkoly_xii-12_v3 50-lecie_szkoly_xii-12_v4