KOMUNIKATY

 

Regulamin konkursu - do pobrania w pdf


W dniach 08-09.10.2022 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej, za pośrednictwem Biura Podróży ARKA TRAVEL z Łowicza organizuje autokarową wycieczkę na trasie RUSSÓW – KALISZ – GOŁUCHÓW – UNIEJÓW (2 DNI). Zapisy na wycieczkę przyjmuje członek Zarządu Elżbieta Tryniszewska (tel. 697 140 401).
Program wycieczki:

1 DZIEŃ: Zbiórka o godz. 7.45 -wyjazd o godz. 8.00. Przejazd do Dworku Marii Dąbrowskiej w RUSSOWIE - Maria Dąbrowska spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także w swoim "Dzienniku". Spacer po Skansenie Etnograficznym, którego ekspozycja obejmuje -wybrane zabytki budownictwa chłopskiego związanego z regionem kaliskim. Przejazd do KALISZA - zwiedzanie miasta: Aleja Wolności, most Trybunalski, most kamienny, klasztor i kościół franciszkański; placyk przed basztą Dorotka — historia murów miejskich, legenda o Dorotce; była i obecna cerkiew - Kalisz wielokulturowy. Plac św. Józefa: „pałac gubernatora’’, kompleks pojezuicki, pomnik Ojca Świętego i inne ciekawsze obiekt z placu. Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP (św. Józefa): poliptyk gotycki i inne elementy wyposażenia cudami słynący obraz Świętej Rodziny, kaplica księży z Dachau, Katedra: obraz Rubensa (kopia), witraże i inne elementy wyposażenia, kaplica Polska z polichromią Tetmajera, Rynek i jego kamienice. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ: Śniadanie, przejazd do GOŁUCHOWA - dawnej rezydencji rodu Leszczyńskich (muzeum zamek zamknięty dla zwiedzających do końca 2022 roku). Spacer po parku, który jest jednym z najstarszych i największych ogrodów założonych w stylu angielskim w drugiej połowie XIX wieku. Jego twórcami są hrabina Izabella Działyńska z książąt Czartoryskich, hrabia Jan Działyński oraz zatrudniony przez nich utalentowany ogrodnik Adam Kubaszewski. Gołuchowski park jest znakomitym przykładem ogrodów naturalistycznych, wzbogaconych kolekcjami dendrologicznymi. Pięknie tu o każdej porze roku. Wiele drzew pamięta jeszcze czasy założycieli. Ponad 260 z nich ma wymiary pomnikowe! Nie bez przyczyny gołuchowski park jest nazywany żywym muzeum drzew. Wizyta w pokazowej zagrodzie żubrów, gdzie możemy zobaczyć żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Przejazd do UNIEJOWA — 2 godzinny odpoczynek i relaks w basenach termalnych. Wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki.

CENA: 570 zł (grupa min 30 os.)

Cena nie obejmuje: ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu, dopłaty do pokoju 1 osobowego — 70 zł/os.