24 marca w Centrum Kultury odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Zebranie otworzył prezes Tomasz Wiśniewski. Zebranie poprowadził przewodniczący, wybrany przez uczestników, Jakub Bargieł. Przyjęto porządek spotkania, wybrano skład komisji uchwał i wniosków oraz komisję skrutacyjną. Prezes TPZB przedstawił raport za okres działalności zarządu od 31 marca 2022 r. do 24 marca 2023 r. oraz informację o całej czteroletniej kadencji. Członkini komisji rewizyjnej Barbara Rojewska zreferowała sprawozdanie z kontroli finansowej zarządu za ww. okres. W głosowaniu jawnym zebrani jednogłośnie przyjęli sprawozdanie i udzielili absolutorium Zarządowi. Następnie głos zabrał Romuald Reszka – członek Zarządu powiatu Warszawskiego Zachodniego i Marek Książek - zastępca burmistrz Błonia. Obaj panowie złożyli gratulacje dla Zarządu oraz podziękowanie za pracę na rzecz Towarzystwa.
W imieniu burmistrza Zenona Reszki, Marek Książek przekazał dwie dobre wiadomości, a mianowicie na majowej sesji rady miejskiej w Błoniu, zostanie złożony wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela Błonia dla Romana Nowoszewskiego – wieloletniego prezesa, a obecnie honorowego prezesa Towarzystwa oraz nazwanie skweru im. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, który znajduje się w południowej części ratusza (róg ul. Rynek i ul. Nowakowskiego).
W dalszej części zebrania odbyły się wybory na prezesa, członków zarządu i komisji rewizyjnej. Do Zarządu wybrani zostali:
- prezes: Tomasz Wiśniewski
- wiceprezes: Hubert Płowik
- sekretarz: Anna Sawicka
- skarbnik: Elżbieta Tryniszewska
- członkowie Zarządu: Jerzy Bezpałko, Ireneusz Biernacki, Agnieszka Kurach, Jerzy Andrzej Pawlak i Regina Zielińska.
Do Komisji Rewizyjnej:
- przewodnicząca: Barbara Rojewska,
- członkowie komisji: Grażyna Jankowska, Danuta Nowakowska.
Następnie członkowie zapoznali się z harmonogramem wydarzeń związanych z Jubileuszem 50-lecia powstania Towarzystwa. Został zaprezentowany projekt muralu przy Rondzie Zgrupowania AK Błonie Bagno. Mieliśmy też przyjemność wysłuchania ciekawej, krótkiej prelekcji Huberta Płowika na temat naszej Łysej Góry. Był też czas na wolne wnioski. Padły propozycje na przyszłość dla działania i spędzania wspólnego czasu Towarzystwa jak również ustalono nową składkę roczną. W tych dyskusjach głos zabrał honorowy prezes Roman Nowoszewski a także inni członkowie. W przerwach można było posmakować wspaniałych wypieków podarowanych przez Piekarnię Piotrowscy i Kołakowscy z Błonia – za co serdecznie dziękujemy.
Mural w Błoniu
Mural upamiętniający Jubileusz 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej powstał przy Rondzie Zgrupowania AK Błonie Bagno, na południowej ścianie bloku przy ul. Poniatowskiego 6. W centralnym miejscu malowidła jest Poniatówka - główny symbol Towarzystwa. Budynek ten odrestaurowano w latach 80-tych XX wieku właśnie dzięki staraniom członków Towarzystwa. Na muralu ujęte są też pozostałe perełki architektoniczne charakterystyczne dla Błonia oraz ręce jako alegoria pracy na rzecz społeczności błońskiej. Kwiaty to znak rozpoznawczy corocznego konkursu ogłaszanego przez Towarzystwo „Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach”.
Pomysłodawcami muralu był Zarząd Towarzystwa XVII kadencji. Środki na jego projekt oraz wykonanie pozyskano od sponsorów: Leszek Mirkowicz, Biuro Rachunkowe Buchalter Regina Zielińska, Drew-Mat Sławomir Kaliński, Mazovia Medical Plus Sp. z o.o., Mazdom Sp. z o.o. oraz Tomasz Wiśniewski. Bardzo serdecznie dziękujemy darczyńcom.
Projektantem muralu jest Dawid Celek, artysta znany z realizacji interesujących projektów murali w Polsce i Europie, a namalowali artyści z firmy WALLART Sp. z o.o.
Dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej w Błoniu za możliwość zrealizowania tego muralu na bloku należącego do niej.
2 kwietnia 2023 r. o godz. 14:00 odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu poprzez wykonanie wspólnej fotografii członków i sympatyków Towarzystwa na tle malowidła.
Mural z lotu ptaka |
Członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej na tle muralu |
Pół wieku! Piękne urodziny!
8 czerwca członkowie Towarzystwa uczestniczyli w zwiedzaniu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wspaniale zaprezentowany koloryt i zwyczaje wsi mazowieckiej, piękny park, piękne zabytki kultury wsi polskiej na Mazowszu.
7 grudnia, w wyniku rozstrzygnięcia 15.11.2023 r. zgłoszeń na Konkurs Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatch, odbyło się spotkanie z uczestnikami Konkursu w Centrum Kultury i wręczenie laureatom następujących nagród:
Kategoria – ogrody przydomowe
Miejsce I
- Iwona Różycka
- Beata Scencelek-Wróblewska
Miejsce II
- Anna Derlecka
- Anna Fabianowicz
Miejsce III
- Helena Szymańska
- Paweł Strużyna
Wyróżnienie
- Wanda Grudnik
Dyplom dla Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Wawrzyszew – podziękowanie za podjęcie inicjatywy zazieleniania przestrzeni wspólnej i przyczynienie się do upiększenia środowiska naturalnego w sołectwie oraz za zainicjowanie rozszerzenia formuły Konkursu Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach w następnych edycjach o nową kategorię konkursową.