2024

20 stycznia w Muzeum Ziemi Błońskiej odbył się Koncert Kolęd, na który byli zaproszeni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Dla członków Towarzystwa zagrał zespół "Patrz Teraz". Wspaniałemu wykonaniu kolęd, a potem także innych znanych melodii towarzyszył dobry nastrój i tradycyjny poczęstunek.

 


25 lutego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Otwarcia dokonał prezes Towarzystwa Tomasz Wiśniewski. Zebrani zatwierdzili w głosowaniu porządek obrad. Na przewodniczącego Zebrania wybrano Huberta Płowika. Dokonano wyboru Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Skrutacyjnej. Prezes TPZB Tomasz Wiśniewski przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu TPZB za okres od 25 marca 2023 r. do 25 lutego 2024 r. Barbara Rojewska Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w imieniu Komisji przedstawiła sprawozdanie dot. działalności finansowej Zarządu w okresie sprawozdawczym od 24 marca 2023 r. do 25 lutego 2024 r. i poinformowała o stanie składek członkowskich, saldzie, przychodach i rozchodach, stanie kasy oraz złożyła wniosek o udzielenie absolutorium dla Zarządu. Po dyskusji nad sprawozdaniem Zarządu Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło absolutorium dla Zarządu Towarzystwa. Następnie głos zabrał Burmistrz Błonia Zenon Reszka. Pogratulował Prezesowi i Zarządowi absolutorium za pracę w roku 2023 podkreślając, że rok ten dla Towarzystwa był rokiem wyjątkowym, bo jubileuszowym (50 lecie). Wyraził zadowolenie, że Towarzystwo się rozwija i zrzesza ponad 140 członków i podkreślił, że TPZB jest największym towarzystwem na terenie miasta i gminy Błonie. W swojej wypowiedzi Burmistrz zapewnił, że ze strony Gminy Towarzystwo zawsze może liczyć na wsparcie w działaniach jakie prowadzi. Romuald Reszka - członek Zarządu Powiatu Warszawskiego Zachodniego dołączył się do gratulacji dla Prezesa i Zarządu. Podkreślił, że współpraca Powiatu i Towarzystwa układa się bardzo dobrze i wyraził zadowolenie z przyznania Towarzystwu tytułu „Zasłużony dla Powiatu”. Do gratulacji przyłączyli się również Przemysław Kubicki - Radny Rady Powiatu, Sekretarz Gminy Błonie oraz Olimpia Markiewicz - Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej.

Zebranie zakończyło się ciekawym wykładem Włodzimierza Puchalskiego pt. „Woda”.

 


 

3 maja - 323. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystyościach, które odbyły się na błońskim rynku wzięli udział przedstawiciele Zarządu TPZB. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem.


19 maja w Dziennym Domu Senior - WIGOR, zarządzanym przez Agnieszkę Kurach odbyło się spotkanie z cyklu "Herbatka z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Błońskiej, podczas którego Hubert Płowik opowiedział krótką historię o rynku w Błoniu. Było super!Dziękujemy Senior Plus za gościnne progi.

 


8-14 lipca członkowie Towarzystwa i zaprzyjaźnione osoby za pośrednictwem Biura Turystycznego ARKA Travel z Łowicza byli na wycieczce na trasie Austria – Szwajcaria – Niemcy zorganizowanej przez Elżbietę Tryniszewską – członka Zarządu TPZB.

1 DZIEŃ: Przejazd do BRNA największego miasta Moraw. Zwiedziono Stare Miasto i znajdujące się w jego obrębie dwa rynki: trójkątny Námĕsti Svobody - Plac Wolności oraz XVI-wieczny Zelny Trh. Wycieczkowicze zobaczyli m.in.: powstałą w XVII-stuleciu fontannę Parnas, Stary Ratusz z ponad 60 m wieżą i XVIII- wieczny pomnik św. Trójcy. Zwiedzono także okolice monumentalnej Katedry św. Piotra i Pawła z wyróżniającymi ją ponad 80 metrowymi dwiema wieżami.

2 DZIEŃ: Przyjazd do INNSBRUCKA - stolicy Tyrolu, otoczonej z każdej strony Alpami, które stanowią wspaniale tło dla tutejszej architektury. Spacer po centrum miasta: Łuk Triumfalny, ulica o barokowej zabudowie Cesarzowej Marii Teresy, główny plac miasta - City Square z kolumną św. Anny, Wieża Miejska, starówka ze Złotym Dachem.

3 DZIEŃ: Przejazd do włoskiej miejscowości TIRANO. Podróż najpiękniejszą trasą kolejową na świecie słynnym „czerwonym pociągiem” wśród lodowcowych gór i jezior. Na wysokości 2253 m n.p.m. znajduje się najwyższy punkt kolei - Ospizio Bernina. Następnie pociąg zjeżdża w dół do szwajcarskiego miasteczka CHUR.

4 DZIEŃ: Przejazd do ZURYCHU - największego miasta Szwajcarii. Spacer z przewodnikiem: rzymskie łaźnie, kościoły Grossmunster i Fraumunster z monumentalnymi wieżami, kościół św. Piotra, główna ulicę Bahnhofstrasse, ratusz, średniowieczne domy i uliczki starego Zurychu. Następnie przejazd do LUCERNY nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów. Zwiedzanie: Most Kapliczny - symbol Lucerny; Kościół Jezuitów pod wezwaniem Świętego Franciszka Ksawerego - największy barokowy kościół w Szwajcarii; spacer nadbrzeżem jeziora.

5 DZIEŃ: Przejazd nad największy pod względem przepływu wody wodospad Europy - RHEINFALL. Wodospad liczy sobie 150 m szerokości i 23 m wysokości. Latem w ciągu sekundy przepływa przez niego średnio 600 m3 wody. Przejazd do LINDAU spacer po historycznym centrum do portu z najsłynniejszym widokiem na Jezioro Bodeńskie i Alpy Szwajcarskie.

6 DZIEŃ: Po śniadaniu wyjazd do NORYMBERGI - spacer po mieście: Rynek Główny, Stary Ratusz, Kościół św. Wawrzyńca, Kościół św. Sebalda.

7 DZIEŃ: Przejazd do DREZNA — spacer z przewodnikiem po historycznej starówce: Plac Teatralny z Operą Sempera, Kościół Frauenkirche, Kościół Dworski, Porcelanowy Pochód Książąt - malowidło przedstawiające procesję wszystkich saksońskich władców, Zwinger (z zewn.). Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Brno
Innsbruck
Tirano
Zurych - Lucerna
Lindau - Rheinfall
Norymberga
Drezno

 

Foto: Włodzimierz Puchalski


8 września członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej wspólnym zdjęciem przed nowym muralem Bociana w Błoniu dokonali jego symbolicznego odbioru. Był to pomysł zrealizowany dzięki głosowaniu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2024 r. Następnie pod przewodnictwem Huberta Płowika zebrani udali się pieszo na Łysą Górę. Tam Hubert opowiedział o dziejach tego grodziska na przestrzeni wieków. Po powrocie wszyscy obecni udali się na posiłek do Dziennego Domu Senior - WIGOR przygotowany przez naszych Członków. Dziękujemy p. Przemysławowi Kubickiemu - Radnemu Powiatu Warszawskiego Zachodniego za pomoc w realizacji muralu. Dziękujemy p. Olimpii Markiewicz Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej za obecność i za zaproszenie nas na nową wystawę do Muzeum. Dziękujemy wszystkim Członkom TPZB za obecność i miło spędzony wspólnie czas. Widzimy się już nie długo na kolejnych spotkaniach Towarzystwa.

Fot. Wł. Puchalski i Jerzy Bezpałko.

11-15 września członkowie Towarzystwa i zaprzyjaźnione osoby za pośrednictwem Biura Turystycznego ARKA Travel z Łowicza byli na wycieczce na Pomorzu Zachodnim na trasie ŚWINOUJŚCIE - MIĘDZYZDROJE - KAMIEŃ POMORSKI - WYSPA WOLIN - SZCZECIN zorganizowanej przez Elżbietę Tryniszewską – członka Zarządu TPZB.

1 DZIEŃ: Przejazd do Międzywodzia.

2 DZIEŃ: Przejazd do TRZĘSACZA — zwiedzanie legendarnej, gotyckiej ruiny kościółka stojącej na koronie nadmorskiego klifu. Zwiedzanie Wyspy Wolin. KAMIEŃ POMORSKI jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, a jego nazwa pochodzi od potężnego głazu narzutowego, leżącego w wodach Zalewu Kamieńskiego. Zwiedzanie Katedry z cennymi organami, w której nieprzerwanie od 1964 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej; spacer po rynku, gdzie znajduje się gotycki ratusz miejski, a w jego pobliżu zachowała się jedyna brama zwana Wolińską wraz z fragmentami murów miejskich. KAWCZA GÓRA - punkt widokowy usytuowany nad klifem, skąd widać doskonale plaże w Międzyzdrojach, niemieckie porty, no i oczywiście sam Bałtyk, robiący wrażenie bezkresnego. MIĘDZYZDROJE - zwiedzanie kurortu określanego mianem „perły Bałtyku”, spacer dzielnicą wczasowo-kuracyjną, molo 395 m długości, osławiona promenada i Aleja Gwiazd.

3 DZIEŃ: ŚWINOUJŚCIE — spacer po starej część uzdrowiskowej z domami zdrojowymi. Przejazd na punkt widokowy GRODZISKO w Lubinie. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować można było żyjące tu rozmaite ptactwo - w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego.

4 DZIEŃ: Wypoczynek nad morzem.

5 DZIEŃ: Przejazd do SZCZECINA. Spacer po mieście: m.in. Zamek Książąt Pomorskich (z zewnątrz), nowe Stare Miasto, katedra św. Jakuba, Wały Chrobrego. Wyjazd w drogę powrotną.

 

Foto: Włodzimierz Puchalski