2024

20 stycznia w Muzeum Ziemi Błońskiej odbył się Koncert Kolęd, na który byli zaproszeni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Dla członków Towarzystwa zagrał zespół "Patrz Teraz". Wspaniałemu wykonaniu kolęd, a potem także innych znanych melodii towarzyszył dobry nastrój i tradycyjny poczęstunek.

 


25 lutego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Otwarcia dokonał prezes Towarzystwa Tomasz Wiśniewski. Zebrani zatwierdzili w głosowaniu porządek obrad. Na przewodniczącego Zebrania wybrano Huberta Płowika. Dokonano wyboru Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Skrutacyjnej. Prezes TPZB Tomasz Wiśniewski przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu TPZB za okres od 25 marca 2023 r. do 25 lutego 2024 r. Barbara Rojewska Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w imieniu Komisji przedstawiła sprawozdanie dot. działalności finansowej Zarządu w okresie sprawozdawczym od 24 marca 2023 r. do 25 lutego 2024 r. i poinformowała o stanie składek członkowskich, saldzie, przychodach i rozchodach, stanie kasy oraz złożyła wniosek o udzielenie absolutorium dla Zarządu. Po dyskusji nad sprawozdaniem Zarządu Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło absolutorium dla Zarządu Towarzystwa. Następnie głos zabrał Burmistrz Błonia Zenon Reszka. Pogratulował Prezesowi i Zarządowi absolutorium za pracę w roku 2023 podkreślając, że rok ten dla Towarzystwa był rokiem wyjątkowym, bo jubileuszowym (50 lecie). Wyraził zadowolenie, że Towarzystwo się rozwija i zrzesza ponad 140 członków i podkreślił, że TPZB jest największym towarzystwem na terenie miasta i gminy Błonie. W swojej wypowiedzi Burmistrz zapewnił, że ze strony Gminy Towarzystwo zawsze może liczyć na wsparcie w działaniach jakie prowadzi. Romuald Reszka - członek Zarządu Powiatu Warszawskiego Zachodniego dołączył się do gratulacji dla Prezesa i Zarządu. Podkreślił, że współpraca Powiatu i Towarzystwa układa się bardzo dobrze i wyraził zadowolenie z przyznania Towarzystwu tytułu „Zasłużony dla Powiatu”. Do gratulacji przyłączyli się również Przemysław Kubicki - Radny Rady Powiatu, Sekretarz Gminy Błonie oraz Olimpia Markiewicz - Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej.

Zebranie zakończyło się ciekawym wykładem Włodzimierza Puchalskiego pt. „Woda”.

 


 

3 maja - 323. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystyościach, które odbyły się na błońskim rynku wzięli udział przedstawiciele Zarządu TPZB. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem.


19 maja w Dziennym Domu Senior - WIGOR, zarządzanym przez Agnieszkę Kurach odbyło się spotkanie z cyklu "Herbatka z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Błońskiej, podczas którego Hubert Płowik opowiedział krótką historię o rynku w Błoniu. Było super!Dziękujemy Senior Plus za gościnne progi.

 


8-14 lipca członkowie Towarzystwa i zaprzyjaźnione osoby za pośrednictwem Biura Turystycznego ARKA Travel z Łowicza byli na wycieczce na trasie Austria – Szwajcaria – Niemcy zorganizowanej przez Elżbietę Tryniszewską – członka Zarządu TPZB.

1 DZIEŃ: Przejazd do BRNA największego miasta Moraw. Zwiedziono Stare Miasto i znajdujące się w jego obrębie dwa rynki: trójkątny Námĕsti Svobody - Plac Wolności oraz XVI-wieczny Zelny Trh. Wycieczkowicze zobaczyli m.in.: powstałą w XVII-stuleciu fontannę Parnas, Stary Ratusz z ponad 60 m wieżą i XVIII- wieczny pomnik św. Trójcy. Zwiedzono także okolice monumentalnej Katedry św. Piotra i Pawła z wyróżniającymi ją ponad 80 metrowymi dwiema wieżami.

2 DZIEŃ: Przyjazd do INNSBRUCKA - stolicy Tyrolu, otoczonej z każdej strony Alpami, które stanowią wspaniale tło dla tutejszej architektury. Spacer po centrum miasta: Łuk Triumfalny, ulica o barokowej zabudowie Cesarzowej Marii Teresy, główny plac miasta - City Square z kolumną św. Anny, Wieża Miejska, starówka ze Złotym Dachem.

3 DZIEŃ: Przejazd do włoskiej miejscowości TIRANO. Podróż najpiękniejszą trasą kolejową na świecie słynnym „czerwonym pociągiem” wśród lodowcowych gór i jezior. Na wysokości 2253 m n.p.m. znajduje się najwyższy punkt kolei - Ospizio Bernina. Następnie pociąg zjeżdża w dół do szwajcarskiego miasteczka CHUR.

4 DZIEŃ: Przejazd do ZURYCHU - największego miasta Szwajcarii. Spacer z przewodnikiem: rzymskie łaźnie, kościoły Grossmunster i Fraumunster z monumentalnymi wieżami, kościół św. Piotra, główna ulicę Bahnhofstrasse, ratusz, średniowieczne domy i uliczki starego Zurychu. Następnie przejazd do LUCERNY nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów. Zwiedzanie: Most Kapliczny - symbol Lucerny; Kościół Jezuitów pod wezwaniem Świętego Franciszka Ksawerego - największy barokowy kościół w Szwajcarii; spacer nadbrzeżem jeziora.

5 DZIEŃ: Przejazd nad największy pod względem przepływu wody wodospad Europy - RHEINFALL. Wodospad liczy sobie 150 m szerokości i 23 m wysokości. Latem w ciągu sekundy przepływa przez niego średnio 600 m3 wody. Przejazd do LINDAU spacer po historycznym centrum do portu z najsłynniejszym widokiem na Jezioro Bodeńskie i Alpy Szwajcarskie.

6 DZIEŃ: Po śniadaniu wyjazd do NORYMBERGI - spacer po mieście: Rynek Główny, Stary Ratusz, Kościół św. Wawrzyńca, Kościół św. Sebalda.

7 DZIEŃ: Przejazd do DREZNA — spacer z przewodnikiem po historycznej starówce: Plac Teatralny z Operą Sempera, Kościół Frauenkirche, Kościół Dworski, Porcelanowy Pochód Książąt - malowidło przedstawiające procesję wszystkich saksońskich władców, Zwinger (z zewn.). Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Brno
Innsbruck
Tirano
Zurych - Lucerna
Lindau - Rheinfall
Norymberga
Drezno

 

Foto: Włodzimierz Puchalski


8 września członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej wspólnym zdjęciem przed nowym muralem Bociana w Błoniu dokonali jego symbolicznego odbioru. Był to pomysł zrealizowany dzięki głosowaniu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2024 r. Następnie pod przewodnictwem Huberta Płowika zebrani udali się pieszo na Łysą Górę. Tam Hubert opowiedział o dziejach tego grodziska na przestrzeni wieków. Po powrocie wszyscy obecni udali się na posiłek do Dziennego Domu Senior - WIGOR przygotowany przez naszych Członków. Dziękujemy p. Przemysławowi Kubickiemu - Radnemu Powiatu Warszawskiego Zachodniego za pomoc w realizacji muralu. Dziękujemy p. Olimpii Markiewicz Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej za obecność i za zaproszenie nas na nową wystawę do Muzeum. Dziękujemy wszystkim Członkom TPZB za obecność i miło spędzony wspólnie czas. Widzimy się już nie długo na kolejnych spotkaniach Towarzystwa.

Fot. Wł. Puchalski i Jerzy Bezpałko.

11-15 września członkowie Towarzystwa i zaprzyjaźnione osoby za pośrednictwem Biura Turystycznego ARKA Travel z Łowicza byli na wycieczce na Pomorzu Zachodnim na trasie ŚWINOUJŚCIE - MIĘDZYZDROJE - KAMIEŃ POMORSKI - WYSPA WOLIN - SZCZECIN zorganizowanej przez Elżbietę Tryniszewską – członka Zarządu TPZB.

1 DZIEŃ: Przejazd do Międzywodzia.

2 DZIEŃ: Przejazd do TRZĘSACZA — zwiedzanie legendarnej, gotyckiej ruiny kościółka stojącej na koronie nadmorskiego klifu. Zwiedzanie Wyspy Wolin. KAMIEŃ POMORSKI jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, a jego nazwa pochodzi od potężnego głazu narzutowego, leżącego w wodach Zalewu Kamieńskiego. Zwiedzanie Katedry z cennymi organami, w której nieprzerwanie od 1964 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej; spacer po rynku, gdzie znajduje się gotycki ratusz miejski, a w jego pobliżu zachowała się jedyna brama zwana Wolińską wraz z fragmentami murów miejskich. KAWCZA GÓRA - punkt widokowy usytuowany nad klifem, skąd widać doskonale plaże w Międzyzdrojach, niemieckie porty, no i oczywiście sam Bałtyk, robiący wrażenie bezkresnego. MIĘDZYZDROJE - zwiedzanie kurortu określanego mianem „perły Bałtyku”, spacer dzielnicą wczasowo-kuracyjną, molo 395 m długości, osławiona promenada i Aleja Gwiazd.

3 DZIEŃ: ŚWINOUJŚCIE — spacer po starej część uzdrowiskowej z domami zdrojowymi. Przejazd na punkt widokowy GRODZISKO w Lubinie. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować można było żyjące tu rozmaite ptactwo - w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego.

4 DZIEŃ: Wypoczynek nad morzem.

5 DZIEŃ: Przejazd do SZCZECINA. Spacer po mieście: m.in. Zamek Książąt Pomorskich (z zewnątrz), nowe Stare Miasto, katedra św. Jakuba, Wały Chrobrego. Wyjazd w drogę powrotną.

 

Foto: Włodzimierz Puchalski


21 listopada prezes TPZB Tomasz Wiśniewski z udziałem burmistrza Błonia Zenona Reszki oraz starosty powiatu warszawskiego zachodniego Romualda Reszki wręczyli nagrody i dyplomy uznania uczestnikom 50. Konkursu Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach.
Laureaci Konkursu
Kategoria – ogrody przydomowe
miejsce I: Katarzyna Wigier
miejsce II: Maria Egermeier
miejsce III: Marzena Kwiatkowska, Elżbieta Lewandowska
 
Kategoria - ogródki przy bloku
miejsce I: Halina Waszczuk
 
Kategoria ogródki działkowe (ROD)
miejsce I: Maria Kłobukowska
 
Wyróżnienia – dyplomy z podziękowaniem za udział w Konkursie
1. Strużyna Wioleta
2. Mikos Sylwia
3. Przygoda Teresa
4. Kowalewska Katarzyna
5. Kowalczyk Mariola
6. Nawrot Renata
7. Salamucha Ewa
8. Szymańska Marianna
9. Ambroszczak Oksana
10. Bartko Iwona
11. Grzegorczyk Katarzyna
12. Lewandowska Alina
ogródek Ambroszczak Oksany, Górna Wieś ogródek Bartko Iwony, Dębówka ogródek Egermeier Marii, Kopytów
ogródek Grzegorczyk Katarzyny, Stary Łuszczewek ogródek Kłobukowskiej Marii, Błonie ogródek Kowalczyk Marioli, Nowy Łuszczewek

ogródek Kowalewskiej Katarzyny, Błonie

ogródek Kwiatkowskiej Marzeny, Błonie ogródek Lewandowskiej Aliny, Błonie
ogródek Lewandowskiej Elżbiety, Błonie ogródek Mikos Sylwi, Dębówka ogródek Nawrot Renaty, Nowa Górna
ogródek Przygody Teresy, Wola Łuszczewska ogródek Salamuchy Ewy, Białuty ogródek Strużyny Wiolety, Wola Łuszczewska
ogródek Szymańskiej Marianny, Nowa Górna ogródek Waszczuk Haliny, Błonie ogródek Wigier Katarzyny, Błonie
Po zakończeniu wręczenia nagród i dyplomów uczestnicy spotkania obejrzeli wernisaż prac plastycznych Mai Witkowskiej. Maja, młoda malarka, obdarzona dużym talentem artystycznym, swoje prace wykonuje różną techniką – węglem, akrylem i w akwareli. Ma zamiar doskonalić swój talent na studiach specjalistycznych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

22 listopada Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej zostało laureatem XXV edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. To wyróżnienie jest dla nas nie tylko zaszczytem, ale także potwierdzeniem ponad 50-letniej działalności naszego stowarzyszenia, które powstało w 1973 roku.
Nagroda została przyznana za całokształt naszych działań na rzecz krzewienia kultury oraz historii ziemi błońskiej. Jesteśmy szczególnie dumni z naszych publikacji, które dokumentują lokalne tradycje i historię oraz z organizowania różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które integrują społeczność i promują nasze piękne tereny. W ramach naszej działalności, szczególnie wyróżnia się konkurs „Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach”, który co roku przyciąga miłośników ogrodnictwa i urządzania przestrzeni publicznych.
Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce w prestiżowym hotelu Crowne Plaza w Warszawie. Była to wyjątkowa okazja, aby podziękować wszystkim członkom stowarzyszenia za ich zaangażowanie i pasję, które przyczyniają się do rozwoju naszej lokalnej społeczności. Wśród zaproszonych gości obecny był Burmistrz Błonia - Zenon Reszka, który wyraził swoje uznanie dla naszych wysiłków, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Marcin Podsędek, którzy wręczyli nam ten prestiżowy laur.
Dzięki temu wyróżnieniu mamy jeszcze większą motywację do kontynuowania naszej misji i podejmowania nowych wyzwań w promocji Ziemi Błońskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą działalność i zapraszamy do wspólnego działania na rzecz naszej lokalnej społeczności.

7 grudnia Muzeum Ziemi Błońskiej zorganizowało w Centrum Sportu w Błoniu spotkanie byłych pracowników błońskiej mery z okazji promocji III wydania książki „Historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA-BŁONIE (1953-2003)” autorstwa Jerzego Bezpałko oraz książki „MIĘDZY MIASTEM A ZAKŁADEM. Wpływy zakładów na rozwój miast w 2. poł. XX wieku. Studium przypadku „Mery-Błonie” i innych zakładów”. Ta druga książka to zbiór referatów prelegentów na Konferencji, która miała miejsce 13 czerwca 2024 roku.

W spotkaniu, bardzo atrakcyjnie przygotowanym przez panią dyrektor Muzeum - Olimpię Markiewicz i jej współpracowników, wzięło udział około 60 byłych pracowników błońskiej mery oraz burmistrz miasta Zenon Reszka i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wiśniewski.

Zebrani otrzymali w prezencie egzemplarze wymienionych książek.

Była to kolejna okazja do wymiany kontaktów i osobistych wspomnień z pracy w Zakładach „Mera-Błonie”, które w swoim czasie znacząco wpłynęły na rozwój miasta Błonie.

Foto: Wanda Bezpałko i Jan Szymański