11 lutego. Zebranie sprawozdawcze. Po zebraniu spotkanie z burmistrzem Zenonem Reszką, który przedstawił „Program rozwoju gminy Błonie w latach 2014-2020”, opowiadając i prezentując na ekranie niektóre z planów inwestycyjnych. Dyskusję wywołały zwłaszcza informacje dotyczące parku miejskiego, powstającego na terenie pomiędzy Centrum Kultury a Rokitnicą, oraz zabudowa wschodniej pierzei Rynku, w sąsiedztwie Ratusza.
15 lutego. Wyjazd do Och-Teatru na Przedstawienie świąteczne.
18 lutego. Spotkanie z Anną Kalatą, która między innymi mówiła o Polsce i Indiach.
22 lutego. Karnawałowa zabawa w restauracji Pod Lwami.
6 marca. W Bibliotece Pedagogicznej w Błoniu odbyło się otwarcie wystawy kalendarzyków listkowych z kolekcji Romana Nowoszewskiego.
25 kwietnia. Gawęda Wojciecha Kochlewskiego „Pierwodruki Konstytucji 3 maja” z pokazem pierwodruku Konstytucji z roku 1791.
14 maja, w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej obejrzeliśmy film Arnost Lustig. Na okolicznościowej wystawce o błońskich Żydach znalazły się zdjęcia wypożyczone z archiwum Towarzystwa.
20 maja, wyprawa do kościoła w Rokitnie, po którym oprowadził nas ks. Kazimierz Ambroziak.
27 maja Barbara Kaniewska, Mirosława Pawlak, Halina Trelińska, Elżbieta Tryniszewska i Roman Nowoszewski uczestniczyli w obchodach 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Żyrardowa. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy certyfikat stwierdzający, iż „Jest Przyjacielem Żyrardowa”.
31 maja – 1 czerwca. Wyjazd rekreacyjny do Holendrów, zwiedzanie zamku w Oporowie.
6 czerwca. Udział w Festiwalu Nauki „Kopernikalia” organizowanym rokrocznie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
7 czerwca w ramach Dni Błonia zaprosiliśmy na wernisaż wystawy obrazów Barbary Bieńkowskiej „Martwa natura i kwiaty”. Wystawa obejmowała dwadzieścia obrazów olejnych na płótnie, rozmieszczonych w Poniatówce. Artystka nie kryje fascynacji dziełami impresjonistów, co poświadcza temat, faktura i barwa jej dzieł.
21 czerwca. Udział w Błońskiej Nocy Świętojańskiej.
26 czerwca. Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Henryka Makowskiego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z upoważnienia Ministra odznakę wręczył prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Waldemar Janaszkiewicz.
28 czerwca. Wyjazd do Radziejowic na Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.
20-27 lipca. Wyjazd grupy wycieczkowiczów do Norwegii o Szwecji, zwiedzanie Kopenhagi i Oslo.
19 sierpnia. Przed 75 rocznicę Września z inicjatywy i własnym sumptem Jerzego Oziemskiego na grobie ppłk Mieczysława Garlińskiego umieszczono tabliczkę z napisem:
PPŁK DYPL. MIECZYSŁAW GARLIŃSKI
(1896-1939)
SZEF SZTABU 16 DYWIZJI PIECHOTY
ODZNACZONY
KRZYŻEM SREBRNYM VIRTUTI MILITARI
KRZYŻEM NIEPODLEGŁOŚCI
KRZYŻEM WALECZNYCH
WDZIĘCZNI BŁONIACY
Wrzesień 2014 r.
26 września w uroczystościach 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 1 uczestniczył Jerzy Oziemski, który wraz z Wiktorem Kasprzakiem odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież na zaimprowizowanej konferencji prasowej, dotyczącej okoliczności powstania Polskiego Państwa Podziemnego i okupacyjnej historii Błonia.
26 września. Spotkanie z Krzysztofem Bąkałą, prezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, który radził, „Jak poszukiwać własnych korzeni w archiwach, księgach parafialnych, dokumentach oraz jak opracowywać drzewo genealogiczne”. Spotkanie wspólnie ze Stowarzyszeniem „O Uśmiech Dziecka” i Centrum Kultury zorganizowaliśmy dla uczestników ogłoszonego właśnie konkursu „W poszukiwaniu własnych korzeni”.
29 września, premiera filmu „Błonie” z cyklu Regiony z Historią (TVP Historia).
30 września zmarła Marianna Frydrych (ur. 1940). Od 1977 roku należała do Towarzystwa. Na walnym zebraniu w marcu 1999 roku została wybrana do zarządu, na stanowisko sekretarza. Pełniła tę funkcję przez trzy kadencje, aż do roku 2009 (z przerwą 2003-2007), uczestnicząc w organizowaniu spotkań, odczytów, konkursów, wycieczek. Prowadziła też nader skrupulatnie księgi protokółów zebrań, notując w nich literalnie bieżące dokonania Towarzystwa.
8-9 października. W zorganizowanej w Pruszkowie konferencji „Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945” uczestniczyli Mirosława Pawlak i Roman Nowoszewski, który wygłosił referat „Pomoc udzielona przez mieszkańców Błonia i okolic wychodźcom z Warszawy po sierpniu 1944 roku”. Muzeum Dulag 121 przygotowuje księgę pokonferencyjną.
17 października. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosili na uroczyste obchody 75 rocznicy powstania na terenie Błonia pierwszej podziemnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski.
19 października zmarła Halina Ziental (ur. 1938), wieloletnia członkini naszego Towarzystwa.Wyróżniona godnością honorowego obywatela Błonia. Życzliwa ludziom, skromna, cicha. Była z nami w Towarzystwie przez wiele lat.
Mieczysław i Halina Zientalowie |
23 października. Finał konkursu Błonie w Zieleni i Kwiatach. Z rąk burmistrza Marka Książka nagrody w postaci albumów odebrali: Teresa Bertrandt, Wanda Cybulska-Hernik, Krystyna Kordylewicz, Maria Leśnik, Teresa Płochaja, Teresa Sadkowska, Anna Sobierajska, Jolanta i Jerzy Sygoccy, Anna Urbańska, Maria i Witold Wieszczyńscy, Krystyna Zacharska oraz Janina Zakościelna. Po wręczeniu nagród dr Stanisław Kozłowski wygłosił bogato ilustrowaną prelekcję „Ogrody Japonii”, prezentując orientalną sztukę ogrodniczą, po czym obejrzeliśmy wystawę fotografii błońskich ogrodów i ogródków w obiektywie Izabeli Brzezińskiej, które Jerzy Bezpałko przeniósł na płyty CD.
1 listopada członkowie Towarzystwa uczestniczyli w kweście na renowację nagrobków zorganizowanej na cmentarzu parafialnym przez Klub Seniora. Zebrano 5.752,88 zł i jedno euro, przekazane do dyspozycji Proboszcza i Rady Parafialnej.
7 listopada. Udział w uroczystej akademii zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
1 grudnia. Udział w premierowym pokazie pierwszego zegarka nowej marki Błonie, nawiązującej do błońskich zegarków z lat 1959-1969.
9 grudnia. Uroczysty finał konkursu„W poszukiwaniu własnych korzeni”. Do konkursu zgłoszono 34 prace. Jury w składzie: Aldona Cyranowicz, Roman Nowoszewski, Ewa Samsel, Mieczysław Ziental, nagrodziło następujące osoby: A. Kategoria szkoły podstawowe: I miejsce Gabriela Bracik (kl. V). II miejsce Patryk Aleksandrowicz (kl. V) i Zuzanna Czajka (kl. III). III miejsce Piotr Dębowski (kl. VI), Wiktor Wewiór (kl. IV), Piotr Mlosek (kl. V) i Emilia Bartnicka (kl. IV). B. Kategoria gimnazja: I miejsce Aleksandra Chojnacka (kl. III), II miejsce Dawid Zakrzewski (kl. II), Natalia Pływaczewska (kl. II), Oliwia Grygorczuk (kl. III), Natalia Ochodzka. III miejsce Olga Safarzyńska (kl. II), Magdalena Gutowska, Michał Figurski. C. Kategorii dorośli: I miejsce Hubert Płowik (uczeń LO), II miejsce Elżbieta Flisek, Elżbieta Kucharska.
15 grudnia. Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Jerzego Oziemskiego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z upoważnienia Ministra odznakę wręczył prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Waldemar Janaszkiewicz.
28 grudnia – 2 stycznia 2015, rekreacyjny wyjazd do Sarbinowa, połączony z balem sylwestrowym.