2010


23 – 24 stycznia — wyjazd turystyczno-rekreacyjny do Oporowa i Holendrów. Było bardzo zimno, ponad 20 stopni mrozu. Mimo to w sobotni ranek przy autokarze stawili się niemal wszyscy i ruszyliśmy w drogę. Najpierw Sochaczew i zwiedzanie Muzeum Bitwy nad Bzurą, wspomnienie tragicznych wydarzeń pamiętnego września oraz okolicznościowa wystawa bożonarodzeniowych szopek. Później dalej w drogę, do wsi Holendry, gdzie zakwaterowaliśmy w gospodarstwie agro­turystycznym Haliny Wyrwy, goszczeni nadzwyczaj ciepło, serdecznie.


Plan pobytu przewidywał zimowy relaks, wieczorek towarzyski i zwiedzanie w niedalekim Oporowie zamku, który urzekł nas swym majestatycznym pięknem. W programie był też kulig przy trzaskającym mrozie, rozgrzewająca zabawa przy kominku oraz wspólne śpiewy i przyśpiewki, o które łatwo, gdy przygrywał Jan Sobieski.

12 lutego. Helena Szymańska, prezes Błońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprosiła nas do Poniatówki na wystawę obrazów Jacka Malczewskiego.

 

15 lutego na spotkaniu w Poniatówce razem z chorem Śpiewający Senior pożegnaliśmy karnawał, przy pączkach, faworkach, herbacie, lampce wina.

 

12 marca doroczne zebranie sprawozdawcze, zarząd i komisja rewizyjna złożyły sprawozdania, a następnie Jerzy Oziemski wygłosił gawędę „Błonie przed rokiem 1939. Ostatnie lata pokoju”. Po gawędzie wywiązała się ożywiona dyskusja. Uczestnicy zebrania otrzymali okolicznościowy druk bibliofilski z wierszem Romana Nowoszewskiego Z okna Poniatówki wydany przez Towarzystwo.

Maria i Jerzy Bezpałkowie ofiarowali Towarzystwu akwarelę przedstawiającą stalinowski gułag nad rzeką Kołwą w obwodzie permskim (Ural Zachodni), namalowaną przez więźnia obozu.

 

21 marca. Wyjazd 50 osób do teatru Kapitol na Klimakterium. Wyjazd przygotowały Elżbieta Tryniszewska i Jadwiga Włodarska.

 

28 marca. Z okazji 80 urodzin Jerzego Oziemskiego zarząd Towarzystwa przekazał Jubilatowi okolicznościowy adres z gratulacjami i życzeniami.

IMGP3590 IMGP3578 IMGP3584

23 kwietnia uczestniczyliśmy w Kopernikaliach w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

 

28 kwietnia. Roman Nowoszewski zasiadał w jury IV Międzygminnego Konkursu Pięknego Czytania pod hasłem „Kto czyta, ten wie i rozumie”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną.

 

4 maja. Na zaproszenie rozgłośni Radio dla Ciebie Mirosława Pawlak wzięła udział w zbiorowym wywiadzie na temat historii i dnia dzisiejszego Błonia, emitowanym na falach tej rozgłośni.

 

9 maja. W przeglądzie twórczości ludowej w Kampinosie wzięli udział Mirosława i Jerzy Andrzej Pawlakowie.

 

13maja. Towarzystwo przyjaciół Ziemi Błońskiej podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „O Uśmiech Ucznia” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka na wspólne przygotowanie Ścieżki historycznej po Błoniu. Inicjatorem ścieżki, obejmującej 11 tablic ustawionych obok obiektów historycznych, była Aldona Cyranowicz, a podane na nich informacje dopełnił drukowany przewodnik opracowany przez Romana Nowoszewskiego.

 

19maja Jerzy Oziemski wygłosił drugą gawędę z cyklu „Błonie przed rokiem 1939. Ostatnie lata pokoju”. Tym razem skupił się na szczegółowym przedstawieniu Rynku i znajdujących się przy nim domów, snując opowieść o ludziach i wydarzeniach sprzed lat.

 

29 maja – 5 czerwca, wycieczka do Francji i Brukseli, podczas której zwiedzano zamki nad Loarą i oczywiście Paryż z jego licznymi atrakcjami turystycznymi (Luwr, wieża Eiffla nocą). Jerzy Bezpałko udokumentował wycieczkę na płycie DVD, którą otrzymali uczestnicy.

paryz_bruksela_2010_v1 paryz_bruksela_2010_v2
paryz_bruksela_2010_v3 paryz_bruksela_2010_v4

Maj. Powołano sekcję Pro Memoria zajmującą się historycznymi nagrobkami na cmentarzu rzymsko-katolickim. W jej skład weszli Jerzy Oziemski, Marianna Frydrych i Roman Nowoszewski. Z inicjatywy Jerzego Oziemskiego zainicjowano prace nad odnowieniem i opatrzeniem tabliczkami grobu płk. Romualda Kohutnickiego, z informacją o jego działalność w czasie I i II wojny światowej; grobu Andrzeja Wesołowskiego, powstańca styczniowego; grobu pchor. Stanisława Kwiatkowskiego, zamordowanego w grudniu 1944, oraz grobu Janka Ulricha, poległego w wojnie 1920 roku. Zaplanowano również opiekę nad odszukaną mogiłą Anny Bołtuciowej, matki gen. Mikołaja Bołtucia (zginął 22 września 1939 pod Łomiankami, pochowany na Powązkach). Ponadto Marianna Frydrych kontynuowała przygotowanie spisu grobów i wykaz zmarłych pochowanych na cmentarzu. W „BIS-ie” zamieściliśmy komunikat zatytułowany „Ocalmy od zapomnienia”:

 

2 czerwca. Otrzymaliśmy z renowacji, przeprowadzonej fachowo przez Hannę Straus z Zakładu Konserwacji Biblioteki Narodowej, fotografię z początku XX wieku, przedstawiającą wójtów ówczesnego powiatu błońskiego.

 

23 czerwca Dom Pomocy Społecznej w Bramkach obchodził 50-lecie ist­nienia. Uczestniczące w spotkaniu jubileuszowym Mirosława Pawlak i Elżbieta Tryniszewska przekazały na ręce dyr. Seweryna Chruścińskiego okolicznościowy adres z gratulacjami i życzeniami dla pracowników. Uczestnicy otrzy­mali książkę zawierającą historię Domu. Pozycję tę przygotowali do druku Seweryn Chruściński, Beata Godzina i Anna Krzysztofik pod redakcją Romana Nowoszewskiego. Był to nasz wkład w obchody jubileuszu w ramach wieloletniej współpracy Towarzystwa i Domu Pomocy. Książka zawiera opowieść o Domu, jego mieszkańcach i pracownikach, o ludziach, którzy ten Dom stworzyli i którzy w nim mieszkają.

 

26 i 27 czerwca, drugi wyjazd do ośrodka agroturystycznego w Holendrach, który tak się spodobał naszym wycieczkowiczom w czasie mroźnej styczniowej wyprawy, że już wtedy zdecydowali się na letni powrót w to miejsce. Jak przystało na noc świętojańską, jedną z najdłuższych letnich nocy,  było  puszczanie  wianków i zabawa przy ognisku. Tradycja zobowiązuje. W drodze wstąpiliśmy do Żelazowej Woli, by w Roku Szopenowskim obejrzeć odnowiony dworek z nową ekspozycją muzealną.

 

28 czerwca. Jerzy Bezpałko i Roman Nowoszewski przedstawili członkom Komisji Kultury treść książki Historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „Mera-Błonie” (1953-2003) przygotowywanej do wydania przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Praca uzyskała przychylną opinię, na wniosek Komisji Rada Miejska sfinansowała druk książki.

 

29 czerwca. Ukazało się kolejne wydanie czasopisma „Na Szlaku Książąt Mazowieckich” z artykułem Romana Nowoszewskiego 630 lat dumnej historii Błonia napisanym w ramach obchodów rocznicy 630-lecia nadania Błoniu praw miejskich.

 

6 – 18 lipca, wycieczka zagraniczna, tym razem do Chorwacji, z pobytem w Dubrowniku — pamiętającym rzymskich zesłańców, w portowym Splicie — leżącym na niewielkim, malowniczym półwyspie, i z wyjazdem do Medziugorie (Medjugorje), które licznie odwiedzają pielgrzymi z całej Europy. Piękne Morze Adriatyckie i te Jeziora Plitwickie!

kolaż_1 kolaż_2
kolaż_3 kolaż_4

21 sierpnia, ostatni letni wyjazd, tym razem niedaleki. Najpierw autokarem do Sochaczewa, skąd, po zwiedzeniu Muzeum Kolei Wąskotorowej, wysłużoną, ale wciąż atrakcyjną ciuchcią, przez Chodaków, Brochów dotarliśmy do Tułowic, by odsapnąć przy ognisku, a później ruszyć w dalszą drogę, do Leśnego Uroczyska w Wojtówce, gdzie w pogodnych nastrojach spędziliśmy popołudnie, żegnając tegoroczny sezon wycieczkowy i snując plany na rok przyszły.

kolaż_1 kolaż_2

31 sierpnia. Okolicznościowym adresem jubileuszowym złożyliśmy życzenia urodzinowe burmistrzowi Zenonowi Reszce.

 

5 września. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej zostało uhonorowane dyplomem „Za wspieranie działalności statutowej Klubu Honorowego Krwiodawstwa PCK „Strażak” w Błoniu”.

 

8 września. Na zaproszenie Dyrekcji Domu Pomocy społecznej w Bramkach Mirosława Pawlak i Elżbieta Tryniszewska uczestniczyły w dniu otwartym Domu.

 

10września. W uroczystym otwarciu Błońskiego Centrum Kultury uczestniczyły Mirosława Pawlak i Elżbieta Tryniszewska.

 

28 października. Finał konkursu Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Mirosława Pawlak, sekretarz Elżbieta Tryniszewska i dokumentalista Izabela Brzezińska, wyłoniła laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane i wręczone przez burmistrza Zenona Reszkę i wiceprezes Mirosławę Pawlak. Na planszach zaprezentowano koloro­we zdjęcia najciekawszych ogródków, balkonów, kwietników. Laureaci: Teresa i Tadeusz Batorowie, Krystyna i Rajmund Borysławscy, Halina Jasińska, Barbara Kotarska, Anna Lenarczyk, Katarzyna Natkańska, Danuta Suwała, Bożena i Sławoj Tomczykowie, Marta Woźniak, Dom Pomocy Społecznej w Bramkach.

kolaż_1

24 listopada odbyło się spotkanie promocyjne książki Jerzego Bezpałko Historia Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „Mera-Błonie” (1953-2003) wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej przy pomocy finansowej Burmistrza Błonia i Rady Miejskiej. Po wypowiedziach Jerzego Bezpałko, burmistrza Zenona Reszki i Romana Nowoszewskiego wywiązała się dyskusja nad książką, popłynęły wspomnienia o Merze. Prezes Towarzystwa powtórzył apel kierowany do byłych pracowników Mery o przekazywanie merowskich wyrobów lub ich elementów do tworzonego muzeum Błonia. Z kolei uczestnicy zgłosili postulat, żeby Towarzystwo organizowało cykliczne spotkania byłych pracowników Mery.

W trakcie spotkania z rąk burmistrza Zenona Reszki medal 630-lecia Błonia otrzymali: Jerzy Bezpałko, Izabela Brzezińska i Janina Dzierlińska, Anna Jaworska-Jasiewicz, Regina Laskowska, Roman Nowoszewski, Mirosława Pawlak, Elżbieta Tryniszewska, Teodozja Ruszkowska, Mieczysław Ziental.

kolaż_1 kolaż_2

27 listopada. W salonie „Od Czasu do Czasu” w warszawskich Złotych Tarasach zorganizowano wystawę błońskich czasomierzy zatytułowaną „Przystanek zegarek” połączoną z dyskusją, w której wzięło udział trzech byłych pracowników wydziału montażu zegarków: inż. Jerzy Bezpałko, Stanisław Kordylewicz i Roman Nowoszewski. Otrzymali oni do zbiorów przyszłego muzeum Błonia okolicznościową plakietkę z napisem: „W podziękowaniu za pomoc przy organizacji wystawy Przystanek zegarek”, nad napisem przymocowano oryginalny mostek błońskiego zegarka z wytłoczonym logo błońskich zakładów. Inni uczestnicy spotkania wyrazili gotowość ofiarowania muzeum niektórych zegarków i ich części ze swoich zbiorów.

 

12 grudnia. Wyjazd do Teatru Roma na Nędzników Wiktora Hugo. Wyjazd przygotowały Elżbieta Tryniszewska i Jadwiga Włodarska.

 

31 grudnia. Na zabawie sylwestrowej w Poniatówce spotkało się 49 osób, wspólnie bawiąc się do rana i witając Nowy Rok.